دو فرزند پسر و دختر دکتر اِرنِستُ چـِگـُوارا بزرگترین مبارز ، در کشورهای آمریکای لاتین به مدت چهار ساعت از گلزار شهدای بهشت زهرا(س) بازدید کردند. فرزندان چگوارا بارها و بارها شهدای جمهوری اسلامی ایران را ستایش و جنایات آمریکا را علیه ملت مظلوم ایران تقبیح کردند.

             فرزندان ارنست چگوارا درموزه سالن دعای ندبه     فرزندان ارنست چگوارا

در پایان این بازدید فرزندان این مبارز به نمایشگاه آثار شهداء واقع در سالن دعای ندبه وارد شدند و از نمایشگاه عکس پدرشان از تولد تا شهادت بازدید کردند . این نمایشگاه تلفیقی از عکسهای چگوارا و شهید سید مجتبی هاشمی که به جهت ظاهری ، شباهت زیادی بین این شهید و چگوارا و حتی فیدل کاسترو وجود دارد بود .

پس از آن فرزندان چگوارا و همراهان آرژانتینی و کوبایی با حضور در جمع دو هزار نفری روزه داران که بعد از نماز جماعت برای صرف افطار حضور داشتند وارد سالن شده و حضار با شعار مرگ بر آمریکا از آنها استقبال کردند .

روزه داران در حال سر دادن شعار مرگ بر آمریکا   

فرزند چگوارا نیز با تکان دادن دست و بیان چند جمله به ابراز احساسات آنها پاسخ گفت ، سپس یک قاب عکس از ارنست چگوارا و یک جلد آلبوم عکسهای حضرت امام خمینی (ره) از تولد تا ارتحال به ایشان اهدا گردید و در انتها میهمانان خارجی بر سر سفرۀ افطار در کنار همسنگران مسلمان خود به صرف افطاری پرداختند و با شعار مرگ بر آمریکا افطار نمودند .

         فرزند چگوارا به همراه دوست کوبایی خود بر سر سفرۀ افطار        فرزند چگوارا در کنار فرزند شهید سید مجتبی هاشمی از فرماندهان جنگهای نامنظم

قابل ذکر است که فرزندان چگوارا روز سه شنبه در دانشگاه تهران حضور خواهند یافت و برای دانشجویان سخنرانی خواهند کرد .

و اما چگوارا که بود؟

ارنستُ چگوارا پزشک آرژانتینی که در کنار فیدل کاسترو توانست کوبا را از چنگال استعمار خارج کند ، هرگز پس از پیروزی از پا ننشست و سلاح بر زمین نگذاشت و در جنگهای پارتیزانی برای آزادی سایر کشورهای زیر سلطه به نبرد خود ادامه تا بالاخره در بولیوی جان بر سر پیمان نهاد ، او هرگز مسلمان نبود و شاید از قرآن هیچ آگاهی نداشت اما مصداق بارز عمل به آیه کریمه « و قاتلوهم حتی لا تکون فتنه »بود و به شعار دوران جنگ ما که می گفتیم جنگ جنگ تا پیروزی به نحو احسن عمل نمود و مزد جهادش را نیز دریافت کرد .

این پزشک آرژانتینی در سال ۱۹۵۴ به رفیق کاسترو رهبر انقلاب کوبا طی سالهای۵۶-۵۹ است ملحق می شود.ارنستو در یک دوره اضطراری نیز به عنوان رئیس بانک ملی و وزیر صنایع کوبا نیز به کار مشغول شد.

                                ارنست چگوارا     
او در اواخر حضور رسمیش در دولت کوبا تلویحا بروکراسی اتحاد جماهیر شوروی را نکوهش می کرد تا در سال ۱۹۶۵موضع گیریهای وی او را در تقابل با هیئت حاکمه قرار داد.چگوارا در یافته بود که دفاع از انقلاب کوبا و آفرینش و گسترش انقلابهای جدید همیشه تواما امکان پذیر نیست پس تصمیم به استعفا گرفت و به گسترش حرکات انقلابی نو پرداخت.
درمدت این عملیات "پیامی به کلاه کج"* را نوشت و در آن آشکارا از اتحاد جماهیر شوروی انتقاد کرد.و ادعا کرد که همیشه نیمکره شمالی,آمریکا وشوروی,نیمکره جنوبی را استثمار کرده اند.
او به شدت از انقلاب ویتنام دفاع کرد و رفقایش را در امریکای جنوبی به ساختن "ویتنامهای زیاد" تشویق کرد.

                                                                
ارنستو کوبا را در ۱۹۶۵ برای آماده سازی پارتیزاهای کنگو و در ادامه بولیوی ترک کرد.و نهایتا در اکتبر۱۹۶۷ دستگیر شد و به قتل رسید.طی سالها دلایل متنوعی برای دستگیری و اعدام وی مطرح شد اما غالب ترین آنها همدستی دولت مرکزی بولیوی وسازمان سیا است.
رفیق گوارا نظریه ای با نام تقدم درگیری نظامی را توسعه داد و بویژه عقیده نبرد پارتیزانی فوکوییستی را .بسیاری از نظریات چگوارا پیرامون تاکتیکهای چریکی در کتاب وی "نبرد نامنظم" بر شمرده شده اند.


 

نوشته شده توسط شاهد ، صیاد و مرصاد در پنجشنبه بیست و نهم شهریور ۱۳۸۶ ساعت موضوع | لینک ثابت